UNITED STATES SHIP
Thresher
(SSN 593)

In Memoriam
April 10, 1963



 

OFFICERS

ALLEN, Philip Harcourt
Lieutenant Commander

BABCOCK, Ronald Clare
Lieutenant Junior Grade

BIEDERMAN, Robert Donald
Lieutenant

BILLINGS, John Hilary
Lieutenant Commander

COLLIER, Merrill Francis
Lieutenant

DiNOLA, Michael John
Lieutenant Commander

GARNER, Pat Mehaffy
Lieutenant Commander

GRAFTON, John Gilbert
Lieutenant Junior Grade

HARVEY, John Wesley
Lieutenant Commander

HENRY, James John, Jr.
Lieutenant Junior Grade

KRAG, Robert Lee
Lieutenant Commander

LYMAN, John Sheldon, Jr.
Lieutenant Commander

MALINSKI, Frank John
Lieutenant Junior Grade

PARSONS, Guy Carrington, Jr.
Lieutenant Junior Grade

SMARZ, John, Jr.
Lieutenant

WILEY, John Joseph
Lieutenant Junior Grade
 

SHIPS CREW

ARSENAULT, Tilmon J.
Chief Engineman

BAIN, Ronald Eugene
Engineman Second Class

BELL, John Edward
Machinist's Mate First Class

BOBBITT, Edgar Solon
Electrician's Mate Second Class

BOSTER, Gerald Charles
Electrician's Mate Third Class

BRACEY, George
Steward Third Class

BRANN, Richard Paul
Engineman Second Class

CARKOSKI, Richard James
Engineman First Class

CARMODY, Patrick Wayne
Storekeeper Second Class

CAYEY, Steven George
Torpedoman's Mate Second Class

CHRISTIANSEN, Edward
Seaman

CLAUSSEN, Larry William
Electrician's Mate Second Class

CLEMENTS, Thomas Edward
Electronics Technician Third Class

CUMMINGS, Francis Michael
Sonarman Second Class

DABRUZZI, Samuel Joseph
Electronics Technician Second Class

DAVISON, Clyde Elcott, III
Electronics Technician Third Class

DAY, Donald Clifford
Engineman Third Class

DENNY, Roy Overton, Jr.
Electrician's Mate First Class

DIBELLA, Peter Joseph
Seaman

DUNDAS, Don Roy
Electronics Technician Second Class

DYER, Troy Earl
Electronics Techinician First Class

FORNI, Ellwood Henry
Chief Sonarman

FOTI, Raymond Peter>
Electronic Technician First Class

FREEMAN, Larry Wayne
Fire Control Technician Second Class

FUSCO, Gregory Joseph
Electrician's Mate Second Class

GALLANT, Joseph Andrew
Chief Hospitalman

GARCIA, Napoleon Tomas
Chief Steward

GARNER, John Edmond
Yeoman Seaman

GAYNOR, Robert William
Engineman Second Class

GOSNELL, Robert Howard
Seaman

GRAHAM, William Edward
Chief Sonarman

GUNTER, Aaron Jackie
Chief Quartermaster

HALL, Richard Charles
Electronics Technician Second Class

HAYES, Norman Theodore
Electronic's Mate First Class

HEISER, Laird Glenn
Machinist's Mate First Class

HELSIUS, Marvin Theodore
Machinist's Mate Second Class

HEWITT, Leonard Hogentogler
Chief Electrician's Mate

HOAGUE, Joseph Hartshorne
Torpedoman's Mate First Class

HODGE, James Porter
Electrician's Mate Second Class

HUDSON, John Francis
Engineman First Class

INGLIS, John Penfield
Seaman

JOHNSON, Brawner Garth
Fire Control Technician First Class

JOHNSON, Edward Albert
Chief Engineman

JOHNSON, Richard Lee
Radioman Seaman

JOHNSON, Robert Eugene
Chief Torpedoman's Mate

JOHNSON, Thomas Benjamin
Electronics Technician First Class

JONES, Richard William
Electrician's Mate Second Class

KALUZA, Edmund Joseph
Sonarman Second Class

KANTZ, Thomas Charles
Electronics Technician Second Class

KEARNEY, Robert Dennis
Machinist's Mate Third Class

KEILER, Ronald Dean
Interior Communications Electrician Second Class

KIESECKER, George John
Machinist's Mate Second Class

KLIER, Billy Max
Engineman First Class

KRONER, George Ronald
Commissaryman Third Class

LANOUETTE, Norman Gilbert
Quartermaster First Class

LAVOIE, Wayne Wilfred
Yeoman First Class

MABRY, Templeman Norwood, Jr.
Engineman Second Class

MANN, Richard Herman, Jr.
Interior communications Electrician Second Class

MARULLO, Julius Francis, Jr.
Quartermaster First Class

McCLELLAND, Douglas Ray
Electrician's Mate Second Class

McCORD, Donald James
Machinist's Mate First Class

McDONOUGH, Karl Paul
Torpedoman's Mate Third Class

MIDDLETON, Sidney Lynn
Machinist's Mate First Class

MUISE, Ronald Arthur
Commissaryman Second Class

MUSSELWHITE, James Alton
Electronics Technician Second Class

NAULT, Donald Emery
Commissaryman First Class

NOONIS, Walter Jack
Chief Radioman

NORRIS, John Daniel
Electronics Technician First Class

OETTING, Chesley Charles
Electrician's Mate Second Class

PENNINGTON, Roscoe Cleveland
Chief Electrician's Mate

PETERS, James Glen
Senior Chief Electrician's Mate

PHILLIPPI, James Frank
Sonarman Second Class

PHILPUT, Dan Andrew
Engineman Second Class

PODWELL, Richard
Machinist's Mate Second Class

REGAN, John Sage
Machinist's Mate First Class

RICHIE, James Patrick
Radioman Second Class

ROBISON, Pervis
Seaman

ROUNTREE, Glenn Alva
Quartermaster Second Class

RUSHETSKI, Anthony Alexander
Electronics Technician Second Class

SCHIEWE, James Michael
Electrician's Mate First Class

SHAFER, Benjamin Nathan
Master Chief Electrician's Mate

SHAFER, John Davis
Senior Chief Electrician's Mate

SHIMKO, Joseph Thomas
Machinist's Mate First Class

SHOTWELL, Burnett Michael
Electronics Technician Seaman

SINNETT, Alan Dennison
Fire Control Technician Second Class

SMITH, William Harry, Jr.
Boilerman First Class

SNIDER, James Leonard
Machinist's Mate First Class

SOLOMON, Ronald Hal
Chief Electrician's Mate

STEINEL, Robert Edwin
Sonarman First Class

VAN PELT, Roger Edwin
Interior Communications Electrician First Class

WALSKI, Joseph Alfred
Radioman First Class

WASEL, David Allan
Radioman Seaman

WIGGINS, Charles Louis
Fire Control Technician First Class

WISE, Donald Edward
Chief Machinist's Mate

WOLFE, Ronald Eugene
Quartermaster Seaman

ZWEIFEL, Jay Henry
Electrician's Mate Second Class
 

CIVILIANS

ABRAMS, Fred Philip
Inspector, Portsmouth Naval Shipyard

BEAL, Daniel W., Jr.
Electronic Engineer, Portsmouth Naval Shipyard

CHARRON, Robert E.
Electronic Technician, Portsmouth Naval Shipyard

CORCORAN, Kenneth James
Field Engineer, Sperry Gyroscope Company

CRITCHLEY, Kenneth James
Progressman, Portsmouth Naval Shipyard

CURRIER, Paul Chevalier
Progressman, Portsmouth Naval Shipyard

DesJARDINS, Richard Roy
Mechanical Engineer, Portsmouth Naval Shipyard

DINEEN, George J.
Electrician, Portsmouth Naval Shipyard

FISHER, Richard Kaye
Mechanical Engineer, Portsmouth Naval Shipyard

GUERETTE, Paul Alfred
Engineering Technician, Portsmouth Naval Shipyard

JAQUAY, Maurice Frank
Sonar Field Engineer, Raytheon Company

KUESTER, Donald William
Electronics Engineer, Naval Ordinance Laboratory

MOREAU, Henry Charles
Leadingman, Portsmouth Naval Shipyard

PALMER, Franklin James
Leadingman, Portsmouth Naval Shipyard

PRESCOTT, Robert Dan
Marine Engineer, Portsmouth Naval Shipyard

STADTMULLER, Donald T.
Field Engineer, Sperry Gyroscope Company

WHITTEN, Lawrence Eugene
Electronic Engineer, Portsmouth Naval Shipyard


Home | Senate Resolution of June 7, 2000 | In Memoriam | Roster from the beginning
Thresher Memorial at Arlington National Cemetary